Navigacijos peržiūros paieška

Navigacija

Paieška

Raidos sutrikimas Autizmas


Paprastai autizmas prasideda iki 3 metų amžiaus, t.y. vystymosi periodu, sutrikdydamas vaiko įvairių psichikos sričių funkcionavimo vystymąsi. Vaikas augdamas patiria bendravimo (verbalinio/neverbalinio) sunkumus, susiduria su nesugebėjimu suprasti kitų žmonių jausmų ir palaikyti kontakto su aplinkiniais, vengia akių kontakto.
Todėl psichologai vaiko vystymasį vertina ir stebi nuo jo ankstyvojo amžiaus, siekiant išaiškinti raidos stipriąsias ir silpnąsias puses. Individualus terapinis psichologo planas yra struktūruotas ir suskaidytas mažais žingsneliais. Kiekvienas naujas žingsnis pradedamas po to kaip įgyvendinama ankstesnio žingsnio užduotis. Mokinant tinkamo elgesio naudojami kognityvinės  elgesio psichoterapijos metodai.
Vaikams nuo 3 iki 11 metų amžiaus kalbėti apie emocijas ir išgyvenimus yra labai sunku. Tokiu atveju jiems labai svarbus tampa žaidimai ir kūryba. Lėlių terapija - vienas iš būdų kaip vaikui padėti išreikšti jo vidinius išgyvenimus, jos taip pat padeda  plėsti ir stiprinti komunikacinius įgūdžius, kūrybinės veiklos ugdyme, elgesio korekcijai, vaidmeninių  žaidimų vystymui, vaizduotės lavinimui, apsitarnavimo įgūdžių formavimuisi.
Laikantis humanistinių nuostatų svarbu vaiką, serganti autizmu, priimti ir mylėti tokį koks jis yra. Nė vienas autistas nėra toks kaip kitas, kiekvienas yra ypatingas, o išskirtinumas yra būdingas šio sindromo bruožas.


Keletas patarimų tėvams:
- Laikykitės nustatytų kasdienių elgesio ritualų (jie padeda apsaugoti vaiką nuo streso ir įtampos).
- Griežtai laikykitės vaikui tinkamo gyvenimo režimo, neleiskite vaikui pervargti.
- Kalbėkite, bendraukite su vaiku kaip galima dažniau.
- Sukurkite aplinką, kurioje jam būtų patogu gyventi, mokytis, bendrauti.
- Neatimti „keistų“ dalykų, nedrausti užsiėmimų, jei nėra kuo juos pakeisti.
- Kantriai aiškinkite vaikui jo užsiėmimų tikslus, naudodami lengvai suprantamą vaizdinę medžiagą.

Daugiau informacijos apie autizmą galite rasti

Lietuvos Autizmo Asocijacijoje "Lietaus vaikai"

Papildoma informacija